Zasada LIFO w praktyce: optymalizacja magazynów z regałami metalowymi
Czym jest zasada LIFO? Kiedy warto ją wdrożyć? Które regały magazynowe wymuszają stosowanie zasady LIFO i dlaczego? Optymalizacja magazynu to kluczowy element skutecznego zarządzania w każdej firmie, która zajmuje się magazynowaniem i dystrybucją towarów. Jednym z narzędzi, które mogą okazać się skuteczne w optymalizacji magazynu, jest zasada LIFO, czyli „Last-In-First-Out”. Odnosi się ona do sposobu organizacji towarów na półkach, regałach czy paletach. W tym artykule przyjrzymy się, jak zasada LIFO może być skutecznie wykorzystywana w praktyce.
Zasada LIFO: co to jest?
Zasada LIFO to powszechnie stosowana metoda organizacji towarów w magazynach, stanowiąca przeciwieństwo zasady FIFO. LIFO to skrót od angielskiego „Last-In-First-Out”, czyli „ostatnie weszło – pierwsze wyszło”. W praktyce oznacza to, że towary dostarczone jako ostatnie zostają umieszczane na przedzie i są pierwsze do wyjęcia. Z kolei FIFO (First-In-First-Out) można przetłumaczyć jako „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”.
Wdrożenie zasady LIFO może okazać się korzystne w kilku przypadkach:
- magazynowania dużej ilości towarów,
- składowania towarów wielkogabarytowych, o dużej masie,
- przechowywania towarów z długim terminem przydatności lub nieposiadających terminu ważności.
Regały magazynowe a zasada LIFO
Regały magazynowe stanowią podstawę wyposażenia magazynu. Pozwalają na efektywne i bezpieczne składowanie towaru, a także utrzymania dobrej organizacji pracy. Warto jednak wiedzieć, które rodzaje regałów magazynowych wybrać w przypadku zasady LIFO – nie wszystkie się sprawdzą.
W dużym uproszczeniu regały magazynowe można podzielić na dwie główne grupy: statyczne i dynamiczne. Konstrukcje statyczne to m.in. regały ramowe i paletowe. Jeśli z kolei chodzi o modele dynamiczne, zaliczamy do nich regały przepływowe, wjezdne i przesuwne. W przypadku zasady LIFO często stosowane są m.in. regały typu push-back. Ich konstrukcja jest podobna do regałów przepływowych, ale załadunek i wyładunek palet odbywają się tylko z jednej strony konstrukcji.
Czy regał magazynowy może wymuszać stosowanie zasady LIFO? Tak – ma to miejsce w przypadku konstrukcji zblokowanych, które ograniczają dostęp do najstarszych produktów. Pracownicy są więc zmuszeni pobierać najmłodszy towar.
Optymalizacja magazynu – o czym należy pamiętać?
Stosowanie zasady LIFO w magazynach przynosi wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i operacyjnych. Przede wszystkim ułatwia dostęp do towarów, które mają jako pierwsze opuścić magazyn. Pozwala też zachować zasadę współmierności kosztów z przychodami. LIFO ma bowiem odbicie w mechanizmach księgowania transakcji. Optymalizacja magazynu wymaga jednak dbałości o wiele elementów. O czym należy pamiętać?
-
Przemyślane rozmieszczenie regałów: oprócz doboru odpowiednich regałów, ważnym elementem optymalizacji magazynu z wykorzystaniem zasady LIFO jest dobrze zaplanowany układ magazynu. Regały metalowe powinny być łatwo dostępne dla pracowników i zapewniać im bezpieczeństwo podczas pracy.
-
Etykietowanie i identyfikacja: każdy regał magazynowy i miejsce na regale powinny być odpowiednio oznaczone i zidentyfikowane. Dzięki temu pracownicy będą mogli szybko znaleźć potrzebny towar.
-
Systemy zarządzania magazynem: wprowadzenie nowoczesnych systemów zarządzania asortymentem, magazynem i zamówieniami jest kluczowe. Systemy te mogą m.in. śledzić daty dostaw i terminy ważności produktów, pomagając w skutecznym zarządzaniu zapasami zgodnie z zasadą LIFO.
-
Szkolenie personelu: wdrożenie zasady LIFO wymaga odpowiedniego przeszkolenia personelu magazynu. Pracownicy muszą być świadomi, jak działa ta zasada i jakie przynosi korzyści.
Podsumowanie
Zasada LIFO, w połączeniu z odpowiednimi regałami i nowoczesnymi systemami zarządzania magazynem, może znacząco poprawić efektywność magazynu. Minimalizacja strat, szybszy obrót zapasów i lepsze zarządzanie towarami to tylko niektóre z korzyści wynikających z jej stosowania. Z tego względu warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem do swojego magazynu i skorzystać z możliwości optymalizacji procesów logistycznych.
Jeśli chcesz zamówić regał metalowy magazynowy, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Jako producent regałów magazynowych oferujemy wiele rozwiązań w konkurencyjnych cenach i z gwarancją aż na 10 lat. Możemy zaproponować Ci także stoły warsztatowe.